Exkurze do Prahy

Dne 17. dubna 2019 se zúčastnil tým žáků zapojených do projektu Příběhy našich sousedů exkurze do Prahy. Žákyně Klára Zámková, Tereza Veselá, Gábina Vítková a Eva Kremláčková s pedagogickým doprovodem Mgr. Tomášem Koutným byli na exkurzi pozváni za dobře odvedenou práci v rámci zdokumentování příběhu pana Ladislava Vilímka. Spolu s ostatními týmy z Jihlavy jsme se vydali s koordinátorkou projektu, paní Marií Bohuňovskou, z nádraží Florenc po stopách historicky zajímavých míst hlavního města. Prošli jsme začátkem Královské cesty, od Prašné brány, kolem jednoho z nejvyšších kostelů Panny Marie Sněžné (31,5 m), po stopách průvodu ze 17. 11. 1989, kolem secesního Topičova domu, v němž najdeme nejdéle působící galerii v Praze. Minuli jsme kavárnu Slávii, kde se scházeli představitelé disidentského hnutí v čele s Václavem Havlem, a z pravého břehu Vltavy jsme přešli po mostu Legií k Petřínským sadům. Zde jsme si připomněli zločiny totalitního režimu u Pomníku obětem komunismu od sochaře Olbrama Zoubka. Co odhalily nápisy na zemi? V letech 1948 – 1989 emigrovalo 170 938 občanů, 327 zahynulo na hranicích, 205 486 bylo odsouzeno, 248 popraveno a 4 500 osob zemřelo ve věznicích. Potom jsme se svezli lanovkou na Petřín a směřovali až k Senátu, kam nás osobně pozval pan senátor Miloš Vystrčil, kterému za pozvání a provedení patří velký dík. Není totiž obvyklé, aby se politik přímo zajímal o práci dětí a studentů, a dokázal ji patřičně ocenit. Dali jsme si v senátní jídelně výborný oběd a pan senátor nás poté zavedl do míst, kam se jen tak někdo nepodívá. Obdivovali jsme majestátní Valdštejnský palác a jeho prostory. Poté jsme zamířili do chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Zde se nachází národní památník hrdinů heydrichiády. Připomněli jsme si výjimečné hrdinství výsadkářů Gabčíka, Kubiše, Opálky, Bublíka, Švarce, Hrubého a Valčíka, kteří v kryptě a na kůru zdejšího kostela dlouho odolávali obrovské přesile oddílů SS a gestapa. Dozvěděli jsme se, že nejmladší obětí nacistické odplaty za atentát na říšského protektora byla čtrnáctiletá dívka, která pouze přemístila kolo výsadkáře z bodu A do bodu B. Atentát na Heydricha ukázal světu statečnost našeho národa. Nikdy na činy a vlastenectví těchto lidí nezapomeneme. Výlet se nám velmi líbil.  Děkujeme paní Marii Bohuňovské za možnost se této akce zúčastnit. Těšíme se na další podobné akce.

Autor: Mgr. Tomáš Koutný 

Přidáno 24. 4. 2019, autor: Martina Achcenitová

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Kontakty

Základní škola Jihlava

Křížová 33, příspěvková organizace
Křížová 1367/33
586 01 Jihlava

Datová schránka: 2nmmm7j

Vedení školy:

Ředitelka:
Mgr. Jana Nováková Hotařová
Tel.: 565 598 200
E-mail:  jana.novakova@zskrizova.cz

Zástupkyně ředitelky:
Mgr. Lenka Picková
Tel.: 565 598 201
E-mail: lenka.pickova@zskrizova.cz

 

Ekonomka školy:
Hana Hudecová
Tel.: 565 598 205
E-mail: ekonomka.skoly@zskrizova.cz


Školní jídelna:

Vedoucí školní jídelny: 

Radek Vitouš
Tel.: 565 598 280
E-mail: skolni.jidelna@zskrizova.cz