2. A a 2. B v planetáriu

Ve čtvrtek 6. června se druháci z „Křížovky“ vydali do Havlíčkova Brodu, do Nuselské ulice, do Přírodovědného centra a planetária. Po krátké jízdě autobusem jsme došli ke škole, kde centrum sídlí a po zvládnutí pár desítek schodů jsme stanuli přímo na místě.

Rozdělili jsme se na „áčko“ a „béčko“. Jedna skupina zhlédla film o Africe ve 3D kině. Dozvěděli jsme se, že gorilí mláďata se učí v pralese hrou, podobně jako my ve škole, že plameňáci si vybírají svého partnera tancem a pak žijí spolu i 40 let, že dospělí sloni potřebují za den vypít skoro 200 litrů vody a tak ji v obdobích sucha musí hledat. Pozorovali jsme život živočichů nejen v pralese, ale také na poušti, i ve vodě. Nejlepší na tom bylo, že díky 3D kinu jsme měli pocit, že jsme přímo v Africe mezi zvířaty.

Druhá skupinka se účastnila programu přímo v planetáriu. Pozorovali jsme noční oblohu se souhvězdími zvěrokruhu. Snad se nám večer podaří najít na noční obloze velký vůz, který je součástí souhvězdí velké medvědice. A také se nám líbil film Polaris, kde tučňák s ledním medvědem zkoumali a také vyzkoumali, proč na pólu tak dlouho trvá noc.

Po super svačině na střeše školy se obě skupinky vystřídaly. Program v planetáriu jsme si všichni pěkně užili a ještě jsme se dozvěděli něco nového. Prostě SUPER DEN.

Mgr. Martina Chocholoušová, Veronika Fialová

Mgr. Jana Hajduchová, Bc. Petra Vávrová