Stavíme mosty ze špejlí

Střední škola stavební v Jihlavě pořádá každoročně soutěž ve stavění mostů ze špejlí. Letošní soutěže se zúčastnili i žáci 9. C pod vedením pana učitele Křičenského.

Během akce musí soutěžní týmy přesně podle zadaných pravidel zkonstruovat most ze špejlí a dalších povolených materiálů. Po čtyřech hodinách usilovné práce se pak sestrojené modely zváží a posléze testují. Každý most je vložen mezi dva od sebe 75 cm vzdálené stoly. Pomocí ocelové tyče a lana se připevní barel, který je postupně zaplňován vodou až do zhroucení mostů. V soutěži nejde jenom o to, kolik zátěže most unese, ale výsledkem je poměr mezi únosností a váhou mostu.

Díky této soutěži si žáci uvědomí výhody a nevýhody různých konstrukcí, poučí se ze svých chyb a své zkušenosti si odnesou do svého budoucího profesního života.

Žáci 9. C se v soutěži škol umístili na velmi pěkném 3. a 4. místě. Všem gratulujeme.

Odkaz na video z akce.

Odkaz na výsledkovou listinu.

Přidáno 13. 6. 2024, autor: Kateřina Pisková

Mgr. Jaroslava Dörrerová