Pozemky Den pro školu

Žáci naší školy mají nově možnost seznámit se s reálnou prací na zahradě. Začínáme nově a úplně od začátku. Prvním krokem, který jsme museli učinit, byla výroba dřevěných vyvýšených záhonů. Zde si žáci natrénovali manuální zručnost a práci se dřevem. Dalším krokem byla příprava substrátu. Každá rostlina vyžaduje pro růst jiné podmínky. Není snadné vybrat slunné, či stinné místo pro pěstování rostlin. Plnění těchto úkolů předcházela pečlivá teoretická příprava a nastudování informací v rámci školních projektů. Vše, co souvisí s výsadbou bylin, sázením květin, okopáváním záhonků a dalšími zahradnickými pracemi, se mohou žáci naučit na pozemcích školy. Činnosti, kterým se zde mohou naši žáci naučit, jsou pro mnohé z nich úplně nové. Někteří žáci poprvé drží v ruce motyčku, rýč a další zahradnické nářadí, a proto se učíme pracovat tak, aby se všichni seznámili s těmito činnostmi.

Je to pro další nová zajímavostí, která jim umožní seznámit se s pěstováním rostlin, naučit se používat správně nářadí a náčiní. Mnozí z dětí nemají možnost mít zahrádku doma, zejména pro ně je toto nová zkušenost. To bylo naším cílem, abychom přiblížili a zachovali práci na zahrádkách, vzbudily u dětí zájem a lásku k rostlinám i k přírodě.

Zachovat tradici a zručnost je naším motivem pro další roky, protože zahrada bude každým rokem dávat nové a nové možnosti využití.

Pro žáky, kteří mají zájem o přírodu, může být tato zkušenost velice inspirující při volbě budoucího povolání.

Mgr. Radomíra Machová

Přidáno 24. 5. 2024, autor: Kateřina Pisková