Exkurze do Památníku Terezín a Památníku Lidice

V pondělí 19.6.2023 v rámci výuky dějepisu podnikly třídy 9. A a 9.B a také někteří naši ukrajinští spolužáci z 8. tříd exkurzi do Památníku Terezín a Památníku Lidice. Z Jihlavy jsme vyjížděli již kolem sedmé hodiny ráno a cesta do Terezína nám trvala téměř tři hodiny. Průvodce během cesty seznámil žáky s dějinnými událostmi, jež se týkaly náplně naší exkurze.

V Terezíně jsme absolvovali hodinu a půl dlouhou prohlídku s průvodcem po Malé pevnosti. Viděli jsme vězeňské cely a další místnosti, které souvisely s provozem věznice a židovského ghetta za 2. světové války a žáci zhlédli i popraviště, kde nacisté zabíjeli vězně. V kinosále nám promítli dokument, který mapoval život vězňů v pevnosti během 2. světové války. Ačkoli teď toto místo vypadá poklidně, představa, co vše se zde odehrávalo, je opravdu mrazivá.

Po hodinové cestě jsme pak dorazili do Památníku Lidice, kde se nás ujala ochotná paní průvodkyně a provedla nás celým areálem bývalé vesnice. Seznámila nás s její historií i smutným koncem jak samotné vesnice, tak jejích obyvatel. Dozvěděli jsme se například, kde jsou uloženy opravdové pozůstatky z tragédie nebo kde leží hrob zavražděných lidických mužů. Zastavili jsme se i u sousoší lidických dětí, které měly smutné a zděšené tváře. V muzeu jsme se podívali na krátký film, který nás uvedl do souvislostí, jež předcházely této tragédii a zhlédli jsme též ukázky z filmu o zničení Lidic, který si natáčeli sami nacisté. V expozici muzea jsme viděli fotografie a další zachované věci bývalých obyvatel Lidic. Velmi emotivní byly nahrané výpovědi dětí a žen, které tuto hrůznou událost přežily.

Exkurze byla pro všechny velice poučná, i když psychicky náročná.

Ing. Lenka Olexová

Exkurze do Terezína