Exkurze do JE Dukovany a židovské čtvrti v Třebíči

Naši žáci z 9.tříd dostali od školy možnost v rámci výuky fyziky, chemie a dějepisu navštívit jadernou elektrárnu Dukovany a poté židovskou čtvrt v Třebíči, zapsanou na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Dne 23.11. v 8:00 ráno jsme odjížděli autobusem od naší školy, kde jsme měli všichni sraz i s učiteli. Naší první zastávkou byla jaderná elektrárna Dukovany, která se svým výkonem přes 2000 MW zabezpečuje 20% z celkové výroby elektrické energie v ČR.

V informačním centru nás přivítaly zaměstnankyně IC. Nejprve jsme zhlédli úplně nový film o elektrárně. Dozvěděli jsme se informace o historii elektrárny, základním principu řízené řetězové reakce, funkci jaderného reaktoru, nakládání s radioaktivním odpadem a spoustu dalšího. Novinkou a největší atrakcí byla prohlídka elektrárny pomocí virtuální reality. Nasadili jsme si speciální brýle a sluchátka, pomocí kterých jsme si prohlédli vnitřek reaktorové haly a zároveň si sami volili scénář. Poté jsme s průvodkyní, která nám poskytla podrobný výklad a zodpověděla veškeré otázky, procházeli informačním centrem a seznamovali se s různými modely JE. Nakonec jsme navštívili interaktivní hernu, kde jsme si mohli vyzkoušet různé atrakce.

Následně jsme se přesunuli do Třebíče. Autobus nám zastavil v blízkosti židovské čtvrti, takže jsme tam byli během chvilky. Po procházce židovskou čtvrtí jsme došli k informačnímu centru a naše třídy se rozdělily do dvou skupin. Jedna skupina si prohlédla s průvodcem zadní synagogu, kterou zdobí unikátní nástěnné malby z počátku 18. století. Na ženské galerii je umístěna stálá výstava židovské kultury s řadou cenných předmětů používaných v občanském i náboženském životě zaniklé židovské komunity. Druhá skupina navštívila dům Selingmanna Bauera, který sousedí přímo se synagogou. V přízemí se nachází hokynářství, vzadu je kuchyň a první patro ukazuje bydlení židovské rodiny v meziválečném období. Průvodce nám přiblížil historii, život, osudy a kulturu židovských obyvatel města. Poté se naše skupiny prohodily. Na závěr jsme si mohli zakoupit v blízké kavárně cukroví vyráběné dle tradiční židovské receptury.

V Dukovanech i v židovské čtvrti jsem si to užila a celá exkurze mě velmi zajímala a bavila. :) Nejvíce se mi zalíbila židovská čtvrt, kde jsem rodičům mohla pořídit židovské cukroví hamantašen. Všem bych doporučila navštívit obě místa a doufám, že budu mít někdy šanci se tam znovu podívat.

 

Karolína Holcová, žákyně 9.B

 

Fotogalerie zde

 

Přidáno 9. 1. 2024, autor: Kateřina Pisková

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Kontakty

Základní škola Jihlava

Křížová 33, příspěvková organizace
Křížová 1367/33
586 01 Jihlava

Datová schránka: 2nmmm7j

Vedení školy:

Ředitelka:
Mgr. Jana Nováková Hotařová
Tel.: 565 598 200
E-mail:  jana.novakova@zskrizova.cz

Zástupkyně ředitelky:
Mgr. Lenka Picková
Tel.: 565 598 201
E-mail: lenka.pickova@zskrizova.cz

 

Ekonomka školy:
Hana Hudecová
Tel.: 565 598 205
E-mail: ekonomka.skoly@zskrizova.cz


Školní jídelna:

Vedoucí školní jídelny: 

Radek Vitouš
Tel.: 565 598 280
E-mail: skolni.jidelna@zskrizova.cz