Po stopách Jihlavanů na hřbitov

Žáci z přípravné třídy měli dne 1.11. možnost blíže se seznámit s tématem Dušičky - život a smrt.

První hodinu se učili porovnávat, co je život, co je smrt, tedy živé a neživé. Dozvěděli se, že každý člověk po sobě zanechává na zemi svoji stopu, i když už nežije. Každý z žáků si obtáhl svoji stopu a do ní nakreslil, co má rád a co je mu blízké. V další hodině jsme se vypravili na hřbitov, kde nám bylo sděleno plno zajímavých informací o známých osobnostech Jihlavy.

První osobností byl hrob Johannese Haupta, který byl známým fotografem a zasloužil se o obnovu tradice jihlavských havířských průvodů. Druhé zastavení bylo u hrobky Karla Antona Löwa, známého továrníka na textil. Z této továrny později vznikla textilní škola v Heleníně. U jeho hrobu si žáci vyzkoušeli zaplést copánek z bavlnek. Třetí zastavení bylo u velkých kamenných soch matky a nevěsty Jaroslava Šlezingera. Tento pán byl mimořádně výtvarně nadaný, od mládí modeloval sochy a později, v době svého věznění vytvářel sochy z chleba, který dostával jako svůj příděl jídla. Čtvrté zastavení bylo u vojenských hrobů. Úkolem žáků bylo najít jméno jihlavského vojína Quida Allése. Pátým zastavením byly dětské hroby, kde se žáci naučili pod dohledem učitelů zapalovat svíčky, které rozmístili na dětské hroby.

Ke konci programu jsme u hřbitovní kaple shrnuli nové poznatky a vyjádřili se k tomu, co koho zaujalo, co se komu líbilo. Na závěr jsme se rozloučili s paní učitelkou Tkadlečkovou, která byla naší průvodkyní po celou dobu jejího projektu.

 

Autor: Mgr. Jana Novotná, Hana Adamcová


Zobrazení: Alba | Podle data

Po stopách Jihlavanů na hřbitov


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Kontakty

Základní škola Jihlava

Křížová 33, příspěvková organizace
Křížová 1367/33
586 01 Jihlava

Datová schránka: 2nmmm7j

Vedení školy:

Ředitelka:
Mgr. Jana Nováková Hotařová
Tel.: 565 598 200
E-mail:  jana.novakova@zskrizova.cz

Zástupkyně ředitelky:
Mgr. Lenka Picková
Tel.: 565 598 201
E-mail: lenka.pickova@zskrizova.cz

 

Ekonomka školy:
Hana Hudecová
Tel.: 565 598 205
E-mail: ekonomka.skoly@zskrizova.cz


Školní jídelna:

Vedoucí školní jídelny: 

Radek Vitouš
Tel.: 565 598 280
E-mail: skolni.jidelna@zskrizova.cz